TERMINAI

TERMINAS: PLINTA

APIBRĖŽIMAS: Bizantinė plytų atmaina.

PLAČIAU APIE TERMINĄ:
Bizantiečiai transformavo romėnišką plytų formatą: gamino jas daug mažesnes ir plonesnes. Plintos paplito visuose bizantinės kultūros įtakoje buvusiuose kraštuose. XII a. Kijevo Rusioje naudojamos daugiau pailgos, nei kvadratinės plintos. Artimesniame Lietuvai regione XII a. pastatų plintos siauresnės (tyrėjai nesutaria, ar jas vadinti plintomis ar plytomis, nes savo matmenimis ir forma (stačiakampės) yra jau pakankamai tolimos nuo klasikinių, bizantinių, plintų).

AUKŠTESNI LYGMENYS: ARCHEOLOGIJA | ARCHEOLOGINIAI RADINIAI | ARCHITEKTŪRINIAI RADINIAI | STATYBINĖS MEDŽIAGOS
ARCHEOLOGIJA | ARCHEOLOGINIAI RADINIAI | ARCHITEKTŪRINIAI RADINIAI | STATYBINĖS MEDŽIAGOS

SUSIJĘ TERMINAI:
PLYTA
ČERPĖ
GRINDŲ PLYTELĖ
SIENA
SKIEDINYS
TINKAS

ATITIKMENYS:
ang. Plinth brick
Art and Architecture Thesaurus. Prieiga per Internetą: < http://www.getty.edu/research/conducting_research/vocabularies/aat/ >.

rus. плинта
Lietuvių - Rusų kalbų žodynas. Vilnius: 1988.

vok. Plinthe
Vokiečių:KOCH, W. Baustilkunde. Munchen: 1994, s. 475.

vok. Sockelplatte
OWEN, L. Dictionary of Prehistoric Archaeology (English/German). Iš Arcaeologica Venatoria. Tubingen: 1996, Band 14, s.147.

TERMINO ŠALTINIAI:
LEVANDAUSKAS, V. Plytų rišimo būdai ir architektūros paminklų datavimas. Iš Lietuvos TSR architektūros klausimai. Vilnius, 181, t. 7 (2), p. 3-11.

Трусов, О.А. Белорусская черепица XIV - XVIII в.в. Iš Советская археология / Академия наук СССР. Институт археологии. Москва : Наука, No. 3, 1986, с. 186-191.

PASTABOS:

STRAIPSNIO AUTORIUS: Rimvydas Laužikas 2004-09-16 astro@moletai.omnitel.net
8-383-45424; 8-610-97107.

©: Sukūrimas, Rimvydas Laužikas Lietuvos istorijos institutas

Atgal© Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Lietuvių kalbos institutas, Lietuvos istorijos institutas, Matematikos ir informatikos institutas, 2003 - 2005